Login






I've forgotten my password
Deal  Walmer  Sandwich and District Scouts

Latest photos

  • Russell Graydon, Thomas Becket Explorers, 10 years service
  • Linda Hook, District, Silver Acorn
  • Denise Judd, 1st Deal, Chief Scout
  • Ivy Hutchins, 2nd Deal, Medal of Merit
  • Henry Dempster, 2nd Deal, Wood Badge and 5 years service
  • Mark and Anne Little, 7th Deal, Chief Scout
  • Sara Atkinson, 12th Deal, Wood Badge
  • Cath Marchbanks, 2nd Deal, Medal of Merit
  • Mike Hart, District SAS, Medal of Merit
  • Colin Tappenden, 7th Deal, Wood Badge

District Awards

District Awards photo gallery

  • 108_3261.JPG
  • Sam Murray receiving her District Necker

    Sam Murray receiving her District Necker as our new District Cub Leader.

    Sam Murray receiving her District Necker
  • Mavis Marsh from 5th Deal 30 year award

    Mavis Marsh from 5th Deal receiving her 30 year award

    Mavis Marsh from 5th Deal 30 year award
  • Christine Wood receiving her 20 year award

    Christine Wood GSL of 9th Deal (Ash) and District Beaver Leader receiving her 20 year award at Ash AGM.

    Christine Wood receiving her 20 year award
  • Pete Marsh - Silver Acorn

    Pete Marsh from 5th Deal (Sholden) being presented with his Silver Acorn medal for his exceptional service to scouting over the last 45 years.

    Pete Marsh - Silver Acorn
  • Matt Sims 15 year award

    Congratulations to Matt Sims from 8th Deal (Wingham) on gaining his 15 year long service award.

    Matt Sims 15 year award
  • Jim Wheeler - Silver Acorn

    Jim Wheeler from 12th Deal (Kingsdown) Scout Group receiving his Silver Acorn this evening for distinguished service to Scouting over the last forty years in Deal, Walmer, Sandwich & District and North Lewisham District.

    Jim Wheeler - Silver Acorn
  • Liv Sims - Queen’s Scout Award

    A real privilege to present Liv (Olivia Sims) with her Queen’s Scout Certificate today on Walmer Beach.

    Liv Sims - Queen’s Scout Award
  • Mark Little 10 yr Award

    Congratulations to Mark Little who received his 10 year long service award this evening at 7th Deal (Sandwich) AGM

    Mark Little 10 yr Award
  • Alan Anstey - Silver Acorn

    A real honour to present Alan Anstey our long standing District Treasurer with his silver acorn this evening for his distinguished service to scouting.

    Alan Anstey - Silver Acorn
  • Kath Goodwin - Silver Acorn

    Very proud to give Kath Goodwin (my cub leader!) from 2nd Deal her Silver Acorn tonight. Very well deserved for distinguished service.

    Kath Goodwin - Silver Acorn
  • Wood Badge to Paul Haddaway

    1st Deal AGM Wood Badge to Paul Haddaway

    Wood Badge to Paul Haddaway
  • 15 year award to Geoff Chandler

    1st Deal AGM 15 year long service award to Geoff Chandler

    15 year award to Geoff Chandler
  • Special Award from the group to Kevin Rackham

    1st Deal AGM Special Award from the group to Kevin Rackham

    Special Award from the group to Kevin Rackham
  • Peter Bodman receiving his Wood Badge

    Congratulations to Peter Bodman - Assistant District Commissioner (Scouts) - on receiving his Scout Management Level Wood Badge this evening at the District AGM.

    Peter Bodman receiving his Wood Badge
  • Peter Bodman receiving his Wood Badge

    Congratulations to Peter Bodman - Assistant District Commissioner (Scouts) - on receiving his Scout Management Level Wood Badge this evening at the District AGM.

    Peter Bodman receiving his Wood Badge
  • Yolanda Crews receiving her wood badge

    Congratulations to Yolanda Crews on receiving her Wood Badge this evening at the District AGM.

    Yolanda Crews receiving her wood badge
  • 20th Deal (Aylesham) win the 2019 District Growth Award

    Group Scout Leader - Cassie Osborne - receiving the silver salver for 20th Deal (Aylesham) Cornwallis Scout Group winning the 2019 District Growth Award.

    20th Deal (Aylesham) win the 2019 District Growth Award
  • Amber Chief Scout Silver Award

    Amber at 20th Deal Chief Scout Silver Award

    Amber Chief Scout Silver Award
  • Mason Chief Scout Bronze Award

    Mason from 20th Deal Chief Scout Bronze Award

    Mason Chief Scout Bronze Award
  • District Commissioner’s Commendations

    The Groombridge family - District Commissioners Commendation - for completing the London Bridges Walk

    District Commissioner’s Commendations
  • DofE Bronze - Bailey from Thomas Becket Explorers

    Bailey from Thomas Becket Explorers has completed his three DofE elements for his Bronze Award over the Covid-19 period. With all that is happening, it's good to see his commitment to the award and he has now received his certificate from DofE.

    DofE Bronze - Bailey from Thomas Becket Explorers
  • 8th Deal Wingham Leader Awards

    Last night 8th Deal (Wingham) held a rule-of-6-socially-distanced award ceremony under the lights of the marquee in the hut garden. Alan Noake, District Commissioner presented Award of Merit medals to Alison, Andrew, Babs and Matthew along with a Chief Scouts Commendation to Rosie. Together tnearly 100 years of scouting service in Wingham was recognised. Many congratulations and thanks to this great team.

    8th Deal Wingham Leader Awards
  • Dave Martin, 2nd Deal, Medal of Merit

    Dave Martin, 2nd Deal, Medal of Merit

    Dave Martin, 2nd Deal, Medal of Merit
  • Sue Le Chevalier, 5th Deal, 10 years service

    Sue Le Chevalier, 5th Deal, 10 years service

    Sue Le Chevalier, 5th Deal, 10 years service
  • Graham Baker, 10th Deal, Medal of Merit

    Graham Baker, 10th Deal, Medal of Merit

    Graham Baker, 10th Deal, Medal of Merit
  • Phil & Carolyn Bedo

    Phil Bedo, District SAS, Medal of Merit AND Carolyn Bedo, District SAS, Chief Scout's Commendation

    Phil & Carolyn Bedo
  • Dave Wanstall, 10th Deal, 25 years long service

    Dave Wanstall, 10th Deal, 25 years long service (but we know he has done even more!)

    Dave Wanstall, 10th Deal, 25 years long service
  • Colin Tappenden, 7th Deal, Wood Badge

    Colin Tappenden, 7th Deal, (Yet another) Wood Badge

    Colin Tappenden, 7th Deal, Wood Badge
  • Mike Hart, District SAS, Medal of Merit

    Mike Hart, District SAS, Medal of Merit

    Mike Hart, District SAS, Medal of Merit
  • Cath Marchbanks, 2nd Deal, Medal of Merit

    Cath Marchbanks, 2nd Deal, Medal of Merit

    Cath Marchbanks, 2nd Deal, Medal of Merit
  • Sara Atkinson, 12th Deal, Wood Badge

    Sara Atkinson, 12th Deal, Wood Badge

    Sara Atkinson, 12th Deal, Wood Badge
  • Mark and Anne Little, 7th Deal, Chief Scout's Commendation Awards

    Mark and Anne Little, 7th Deal, Chief Scout's Commendation Awards

    Mark and Anne Little, 7th Deal, Chief Scout's Commendation Awards
  • Henry Dempster, 2nd Deal, Wood Badge and 5 years service

    Henry Dempster, 2nd Deal, Wood Badge and 5 years service

    Henry Dempster, 2nd Deal, Wood Badge and 5 years service
  • Ivy Hutchins, 2nd Deal, Medal of Merit

    Ivy Hutchins, 2nd Deal, Medal of Merit

    Ivy Hutchins, 2nd Deal, Medal of Merit
  • Denise Judd, 1st Deal, Chief Scout's Commendation Award

    Denise Judd, 1st Deal, Chief Scout's Commendation Award

    Denise Judd, 1st Deal, Chief Scout's Commendation Award
  • Linda Hook, District, Silver Acorn

    Linda Hook, District, Silver Acorn

    Linda Hook, District, Silver Acorn
  • Russell Graydon, Thomas Becket Explorers, 10 years service

    Russell Graydon, Thomas Becket Explorers, 10 years service

    Russell Graydon, Thomas Becket Explorers, 10 years service
  • Alan Noake Receiving the Silver Acorn

    For Specially Distinguished Service, District Commissioner Alan receives his award from County Commissioner Dean Harding on 7th June 2016

    Alan Noake Receiving the Silver Acorn
  • Colin Tappenden receiving the Bar to the Silver Acorn

    Colin Tappenden receiving the Bar to the Silver Acorn on St. George's Day 2017.

    Colin Tappenden receiving the Bar to the Silver Acorn
  • Chris Goodwin - Silver Acorn

    Chris receiving his Chief Scout's Silver Acorn Award at 2nd Deal AGM.

    Chris Goodwin - Silver Acorn
  • Andrew Forrester - Chief Scout's Commendation Award

    Andrew receiving his Chief Scout's Commendation Award at 2nd Deal AGM

    Andrew Forrester - Chief Scout's Commendation Award
  • Long Service Awards

    Congratulations to all the leaders who received a long service award at Deal, Walmer, Sandwich & District AGM this evening

    Long Service Awards
  • Kevin Rackham - Award For Merit

    Kevin receiving his award at 1st Deal (Walmer) AGM held at Betteshanger campsite 21st July 2017

    Kevin Rackham - Award For Merit
  • Samantha Murray - Chief Scout's Commendation Award

    Samantha Murray receiving her Chief Scout's Commendation Award for Good Service - 1st March 2017

    Samantha Murray - Chief Scout's Commendation Award
  • Chris Jordan - Chief Scout's Commendation Award

    Chris Jordan receiving the Chief Scout's Commendation Award for good service - 28th January 2017.

    Chris Jordan - Chief Scout's Commendation Award
  • Jayne Richardson and Fred Sawyer - Chief Scout's Commendation Award

    Jayne Richardson and Fred Sawyer receiving their Chief Scout's Commendation Awards for good service - 27th February 2017.

    Jayne Richardson and Fred Sawyer - Chief Scout's Commendation Award
  • Pete Marsh - Wood Badge

    Pete Marsh - receiving another Wood Badge - 27th February 2017.

    Pete Marsh - Wood Badge
  • 108_3261.JPG
  • Sam Murray receiving her District Necker
  • Mavis Marsh from 5th Deal 30 year award
  • Christine Wood receiving her 20 year award
  • Pete Marsh - Silver Acorn
  • Matt Sims 15 year award
  • Jim Wheeler - Silver Acorn
  • Liv Sims - Queen’s Scout Award
  • Mark Little 10 yr Award
  • Alan Anstey - Silver Acorn
  • Kath Goodwin - Silver Acorn
  • Wood Badge to Paul Haddaway
  • 15 year award to Geoff Chandler
  • Special Award from the group to Kevin Rackham
  • Peter Bodman receiving his Wood Badge
  • Peter Bodman receiving his Wood Badge
  • Yolanda Crews receiving her wood badge
  • 20th Deal (Aylesham) win the 2019 District Growth Award
  • Amber Chief Scout Silver Award
  • Mason Chief Scout Bronze Award
  • District Commissioner’s Commendations
  • DofE Bronze - Bailey from Thomas Becket Explorers
  • 8th Deal Wingham Leader Awards
  • Dave Martin, 2nd Deal, Medal of Merit
  • Sue Le Chevalier, 5th Deal, 10 years service
  • Graham Baker, 10th Deal, Medal of Merit
  • Phil & Carolyn Bedo
  • Dave Wanstall, 10th Deal, 25 years long service
  • Colin Tappenden, 7th Deal, Wood Badge
  • Mike Hart, District SAS, Medal of Merit
  • Cath Marchbanks, 2nd Deal, Medal of Merit
  • Sara Atkinson, 12th Deal, Wood Badge
  • Mark and Anne Little, 7th Deal, Chief Scout's Commendation Awards
  • Henry Dempster, 2nd Deal, Wood Badge and 5 years service
  • Ivy Hutchins, 2nd Deal, Medal of Merit
  • Denise Judd, 1st Deal, Chief Scout's Commendation Award
  • Linda Hook, District, Silver Acorn
  • Russell Graydon, Thomas Becket Explorers, 10 years service
  • Alan Noake Receiving the Silver Acorn
  • Colin Tappenden receiving the Bar to the Silver Acorn
  • Chris Goodwin - Silver Acorn
  • Andrew Forrester - Chief Scout's Commendation Award
  • Long Service Awards
  • Kevin Rackham - Award For Merit
  • Samantha Murray - Chief Scout's Commendation Award
  • Chris Jordan - Chief Scout's Commendation Award
  • Jayne Richardson and Fred Sawyer - Chief Scout's Commendation Award
  • Pete Marsh - Wood Badge